O autorze
Z wykształcenia kulturoznawca i etnolożka, z zamiłowania podróżniczka i wierna fanka dobrego wzornictwa. Blog będzie poświęcony szeroko pojętemu designowi - polskiemu i zagranicznemu.
Opowiem o zjawiskach, projektach i ideach pięknych i zapierających dech w piersi.
Kontakt: nbaran@onet.pl

W cieniu zakwitających parasolek

Współcześnie parasol został pozbawiony roli dekoracyjnej, z której słynął z wiekach poprzednich. Większość ludzi przypomina sobie o jego istnieniu dopiero gdy nadchodzą deszczowe dni. Jego rola mocno zubożała. Sprowadzono go do roli masowo produkowanego, seryjnie wytwarzanego produktu bez charakteru. Japońscy projektanci przywracają parasol do łask w paru ciekawych odsłonach.

Wzornictwo kraju Kwitnącej Wiśni słynie z ekscentryczności i form niespotykanych w europejskim designie. Charakteryzuje się uproszczoną, odważną formą wyrazu, dbałością o detal oraz minimalistycznym charakterem.

W zaciszu parasola
Pełna wdzięku i subtelnego piękna parasolka została zaprojektowana przez Fumito Kogure i Shinya. Nazwa produktu – Komorebi, znaczy z japońskiego dosłownie- słońce prześwitujące przez liście. To piękno typowe dla japońskiego smaku i estetyki w której króluje nieregularna forma i krótkotrwałość.

Materiał z którego została wykonana – przezroczysty winyl, został zadrukowany wzorem liści. Dzięki temu w słońcu parasolka rzuca delikatny cień. Chroni zarówno przed deszczem jak i słońcem. Przywodzi na myśl leniwy dzień w parku w gronie przyjaciół, nawet podczas spaceru zatłoczoną, hałaśliwą ulicą.


Odwrócony porządek rzeczy - UnBRELLA
Ciekawy projekt odwróconego parasola z metalowymi elementami na wierzchu pozwala inaczej spojrzeć na tak prozaiczny przedmiot codziennego użytku jakim jest parasol. Spełnia on, poza funkcją podstawową jaką jest ochrona przed deszczem również funkcję estetyczną.


Dodatkowo po złożeniu UnBRELLA nie jest jak zwykłe parasole mokry z wierzchu. Trzymając wodę w środku parasola, nie ma obawy że po złożeniu niechcący pomoczymy sobie ubranie.
Zwraca na siebie uwagę przechodniów, zaciekawia, przypomina rozłożony namiot cyrkowy lub papierowe origami. Twórcą parasola jest uznany w Japonii projektant Hiroshi Kajimoto wyróżniony w prestiżowym konkursie Good Design Award.

Wysmakowany design - Vegetabrella
Ten oryginalny parasol wyglądem przypominający główkę świeżej sałaty rzymskiej to kolejny przykład dowcipnego japońskiego designu. Nic dziwnego, że projekt tego typu powstał właśnie w Japonii. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z umiejętności tworzenia wiernych kopii jedzenia, które zapełniają witryny restauracji i barów.

Dosłowność tej formy i odwaga we wprowadzaniu w u(życie) form niekonwencjonalnych to tylko niektóre z wartości tego projektu. Poza tym, Vegetabrella w czasie deszczu przypomina płukane przed jedzeniem warzywo.

Zaprojektowana została przez Yurio Mano - właściciela rodzinnej firmy z tradycjami Tokyo Noble specjalizującej się w sprzedaży parasoli w najróżniejszych kształtach i kolorach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...